Szekunder amenorrhoea

A Szekunder amenorrhoea az az állapot, amivel termékeny korú nőknek nem szabadna találkozniuk.

A menstruációs vérzés teljes hiányát jelenti. Azaz, amikor egy termékeny korú nőnek korábban már volt menstruációs ciklusa, azonban az valami miatt legalább 6 hónapig elmaradt. A természetes életszakaszok, mint a terhesség és a szoptatás időszaka nem tartozik ide.

A szekunder amenorrhoea-nak több oka is lehet, többek között:

  • túlzásba vitt testmozgás, megerőltető edzés
  • táplálkozási zavarok (anorexia nervosa, bulimia, orthorexia)
  • túl alacsony vagy túl magas testtömeg
  • fokozott stressz
  • pajzsmirigy alul-vagy túlműködése
  • súlyos betegség pl leukémia, petefészek daganatok

Tapasztalataim szerint főként a testsúly és az emocionális stressz befolyásolja a menstruációs ciklust. A ciklus leállhat mind a túlsúlyos, mind az alacsonyabb testzsírszázalékkal rendelkező nőknél, illetve hosszantartó stresszes élethelyzetben is. Elengedhetetlen a megfelelő szakember (dietetikus, táplálkozási tanácsadó, pszichológus) felkeresése és célzott, személyre szabott életmódbeli változtatások beiktatása. Fontos, hogy mindig a kiváltó okot kell kezelni és megszüntetni, így a női ciklus néhány hónapon belül visszatérhet.

De miért is fontos az egészséges menstruációs ciklus?

A menstruáció (és az azt megelőző ovuláció) az 5. életjelünk. Egy visszajelzés, amit az általános női egészségünkről kapunk havonta. Az ösztradiol (legerősebb ösztrogénhormon) és a progeszteron hormon csak a termékeny éveink alatt termelődnek. Szekunder amenorrhoea fennállásakor ezek szintje nagyon alacsony, alig termelődnek a petefészekhormonok. Az LH hormon csúcs is elmarad, ami az agyalapi mirigyünk tüszőrepedésért felelős hormonja.

Nem is a vérzéskimaradás a legnagyobb gond ennél az egészségügyi kihívásnál, hanem a rendszeres ovuláció hiánya. Az ovuláció a női működésünk, egészségünk része, megléte nagyon fontos a termékeny évek alatt, nemcsak reprodukciós szempontból.

Ugyanis az ösztradiolnak és az ovulációt követően termelődő progeszteronnak nemcsak a megtermékenyítésben van szerepük, hanem a női test számos más folyamatára is jótékony hatással vannak. A női ciklus megléte hozzájárul:

– az erős csontozathoz, megfelelő csontsűrűséghez

– az izomtömeg növeléséhez és megtartásához

– jó kognitív funkcióhoz, memóriához

– egészséges szív-és érrendszerhez

– hatással vannak az inzulinszabályozásra

– energiaszintünkért, libidóért felelős

Minél több évig van egészséges női ciklusod, annál tovább profitálhatsz a hormonok jótékony hatásaiból és ez pozitív hatással lesz a menopauza utáni életminőségre.

FIGYELMEZTETÉS!

Jelen tájékoztató nem helyettesíti az orvossal való konzultációt. 3 hónapnál hosszabb vérzéskimaradás esetén ajánlott felkeresni elsőkörben nőgyógyászt, hogy a szervi okokat kizárja.

Még szintén kedvelheted...

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük